A varos, ahol elunk: Trondheim (2. resz)

Bakklandet reszlet
Bakklandet reszlet

Varosi kozlekedes

Varosi kozlekedesre tokeletes a bicikli, remek kiepitett bicikliutak vannak mindenfele, az autosok is vigyaznak a bringasokra. Ha autoval szeretnenk kozlekedni, szamolni kell azzal, hogy a varoson kivul mindenfele alagutak vannak, ahol az athajtasert fizetni kell. A varoson belul ilyen kis csekkolos rendszer van, azaz bizonyos pontokon egy jelzolampa szeru keszulek bemeri az autot es villan egyet. Ehhez a modszerhez szuksegunk van egy kis keszulekre, amit a visszapillanto tukor moge lehet felszerelni. Tehat az adott ut hasznalataert fizetni kell, es a befolyo osszegbol epitik az ujabb bicikliutakat. Azzal is szamolnunk kell, hogy a belvarosban nehez parkolohelyet talalni, viszont vasarnap ingyenes a parkolas; egyeb esetekere pedig ott vannak a parkolohazak.

Ha busszal utaznank a varosban, akkor jo hirem van: a buszok eleg pontosan jarnak, ujszeruek es tisztak. A megallokban kijelzo mutatja, mikorra varhato a kovetkezo busz erkezese, de ezt az informaciot megkaphatjuk egy mobilos applikacio segitsegevel is. Nem tul elterjedt a buszon jegyet venni (raadasul igy dragabb is), hanem mindenki egy feltoltheto kartyat hasznal, amit felszallaskor bippel, ekkor automatikusan levonasra kerul a buszjegy ara. A masik lehetoseg, hogy egy letoltott mobilos applikacioval egy meghatarozott osszeget feltoltunk a kontonkra es amikor jon a busz, az appon keresztul jegyet veszunk, ami masfel orarol kezd el visszaszamolni (tehat ennyi ideig szabadon hasznalhatjuk a jegyet) es amit felszallaskor csak bemutatunk a sofornek.

Latnivalok, kulturalis elet

Szobor Brattøra-n
Szobor Brattøra-n

Latnivalok teren Trondheim nyilvanvaloan nem hasonlithato ossze olyan nagyvarosokkal, mint Roma vagy Budapest, de a baja eppen ebben rejlik. Az utikonyvek altal ajanlott latvanyossagok nagyjabol egy nap alatt bejarhatok-megnezhetok; am a varos felfedezesenek szerves resze az, hogy atvegyuk az itteniek lassabb tempojat, uljunk be egy kavezoba es majszoljunk el egy bollert, vagy bereljunk biciklit es tekerjunk korbe a belvarosban.

Az alabbi listaban teljesen szubjektiven valogattam ossze azokat a latnivalokat, kulonlegessegeket, amiket elso latogatasomkor korbejartunk, es azokat, amiket azota megismertem es teljesen odavagyok ertuk.

  1. Nidarosdomen. Skandinavia egyik legnagyobb temploma, roman-gotikus stilusban, gyonyoru, gazdagon diszitett frontoldallal. Nyari honapokban latogathato a torony is, mindenkepp megeri a kilatas miatt felmenni.

    Nidarosdomen reszlet
    Nidarosdomen reszlet
  2. Gamle Bybro es Bakklandet. Trondheim ikonikus fahidja a varoskozpontot koti ossze Bakklandet-val, itt talalhatoak a hires szines fahazak a Nidelva menten. Gyonyoru fenykepet keszithetunk a folyoban tukrozodo hazakrol, andaloghatunk a macskakoves utcakon es kiprobalhatjuk biciklis felvonot is.
    10644190_10152865988969433_992815303183827955_o
    Tukrozodo hazak a Nidelva folyon

    Bakklandet
    Bakklandet
  3. Sentrum, a varoskozpont. A varosalapito, Olav Tryggvason szobra, a Torvet; a kiralyi tulajdonban levo Stiftsgården, a muveszeti museum (Kunstmuseum), Vår Frue templom (kirke), es a setaloutcak.

    Torvet
    Torvet, hatterben a dommal
  4. Munkholmen. A sziget Trondheimtol eszakra kb masfel kilometerre talalhato a tengeren, a nyari honapokban menetrendszerinti hajoval kozelitheto meg. Mukodott itt kolostor, erod es borton is.

    Munkholmen
    Munkholmen
  5. Tyholttårnet. 124 meter magas radiotorony, melynek felso szintjein etterem mukodik (Egon Restaurant). Kulonlegessege, hogy a legfelso szint folyamatosan forog, egy ora alatt tesz meg egy teljes kort, igy paratlan kilatas nyilik a varosra, mikozben elkoltjuk az ebedunket/vacsorankat.
  6. Kristiansten Festning es az NTNU egyetem kertje. Elobbi egy eroditmeny, szep kilatassal a varosra, szilveszterkor tuzijatekkal. Utobbi neve mindent elarul, gyonyoru rendezett, viragoskertek kozott setalhatunk.

    Kristiansten Festning
    Kristiansten Festning es a kilatas
  7. Ringve. Botanikus kert es muzeum Lade-n.
  8. Rockheim museum. Rock es poptorteneti muzeum az 1950-es evektol napjainkig.

    Rockheim museum
    Rockheim museum
  9. Pirbadet. Norvegia legnagyobb fedett elmenyfurdojeben egyszerre elvezhetjuk a kilatast a tengerre (Trondheim fjord), a hullam- es pezsgofurdot, egyeb medenceket es csuszdakat.

    Pirbadet es a tenger
    Pirbadet es a tenger
  10. Tengerpartok. Ez legjobb az egesz varosban. 🙂 Tengerimadokent nekem a mai napig nagy elmeny, hogy 5 perc setaval kint vagyok a parton, lehet setalni, bringazni, piknikezni akar kozvetlen a viz mellett. Itt inkabb sziklasabbak, magasra nyuloak mintsem homokosak a partok es minden evszakban lenyugozo latvanyt nyujtanak.
Korsvika
Korsvika

Trondheimben az allando kulturalis kinalat (kiallitasok, szinhazi eloadasok, mozi) mellett fesztivalokba, koncertekbe, vasarokba, is jocskan belefuthatunk. A legnagyobb rendezveny ketsegkivul az Olavsfestdagene, amit juliusban szerveznek meg es a varoskozpont ad neki otthont. Egyre tobb koncertet szerveznek a Sverresborg arenaba is, mi Mark Knopfler koncerten voltunk juniusban, de jatszott ott Roxette es a Nightwish is. Mult heten rendeztek meg a kultura ejszakajat, azaz a Kulturnatt-ot varosszerte. Azonban sok masfajta koncertre es kulturalis esemenyre is ellatogathatunk izlestol fuggoen.

Vasarnaponkent bolhapiacozhatunk, idonkent pedig rendes piac is van a Torvet-n. Ugyanitt az advent idoszakban kis karacsonyi vasar var mindenkit.

Karacsonyi vasar a Torvet-n
Karacsonyi vasar a Torvet-n

…Es ahogyan en latom a varost

Kedvenc biciklis szakaszom, a Ladestien
Kedvenc biciklis szakaszom, a Ladestien

Szeretek itt, Norvegiaban elni es szeretem Trondheimet. Az emberek lassabb, kiegyensulyozottabb eletet elnek, biztonsagosan lehet bringazni a varosban, ejszakankent csend van, nem futok bele zsortolodesbe lepten-nyomon es itt van kozel a tenger, ami szamomra megfizethetetlen. Nyilvanvaloan nincs annyi programlehetoseg, mint a nagyvarosokban, de nincs hianyerzetem, itt masfajta eletstilus, felfogas uralkodik – de errol majd egy masik posztban.

Mindent osszevetve Trondheim egy nagyon elheto es szep varos, mindenkepp ajanlom mindenkinek, hogy egyszer jojjon el, nezze es tapasztalja meg mindezeket sajat maga. (Ha nem akarunk bajlodni az esos, hideg idovel, akkor a majus-szeptember kozotti idoszakot ajanlom a leginkabb.)

Addig is alljon itt par kep Trondheimrol az instagram oldalamrol:

(Katt a kepekre es megjelennek nagyban! A Kepek sorrendben:

Felso sor: Muveszeti muzeum, ejfeli fenyek nyaron, Olas Tryggvason szobra a Torvet-n, Ringve botanikus kert. Also sor: a regi nyelviskolam epulete, Nidarosdomen oltarja, tenger vihar utan, belvaros egy esos csutortoki reggelen)

IMG_7946 IMG_6644 IMG_5944 IMG_5660
IMG_2764 IMG_5217 IMG_5272 IMG_4954

Advertisement

One thought on “A varos, ahol elunk: Trondheim (2. resz)

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s